Ayoze Perez

Kariera, statystyki oraz transfery

Numer 17
Data urodzenia 29 kwietnia 1993
Wiek 31
Wysokość 178
Waga
Pozycja Napastnik
Miejsce urodzenia Santa Cruz de Tenerife
Łączenie 31 grudnia 2019
Poprzedni Klub Newcastle United

Biografia

Ayoze swoją seniorską karierę rozpoczął w 2013 roku debiutując w rezerwach CD Tenerife, czyli klubu, do którego szkółek razem z bratem uczęszczał od najmłodszych lat. W klubie z Teneryfy szybko zdano sobie sprawę, że “Ayo” jak mówią do niego znajomi nie jest przeciętnym juniorem tylko piłkarzem z potencjałem na grę na najwyższym poziomie. Perez zaczął otrzymywać więcej czasu na grę w rezerwach, a następnie w pierwszym składzie CD Tenerife (LaLiga2). Na efekty nie trzeba było długo czekać “Ayo” w swoim debiutanckim sezonie w pierwszej drużynie w 34 meczach strzelił 16 bramek i zanotował 7 asyst udowadniając wszystkim, że zasłużył na miejsce w pierwszym zespole. Jak mało kto.

Kierunek: Anglia

Wraz z dobrymi występami Perezem zaczęło interesować się coraz więcej klubów. Ostatecznie 1 lipca 2014 roku angielskie Newcastle United ogłosiło, o pozyskaniu młodego Hiszpana za kwotę 2 mln euro.

Mogłoby się wydawać, że pomimo niewątpliwych umiejętności Perez będzie potrzebować trochę czasu na zaadaptowanie się w nowym otoczeniu i występy od pierwszych minut zespole Srok. Hiszpan ponownie wszystkich zadziwił. W swoim pierwszym sezonie w Premier League wystąpił w aż 36 z 38 kolejek angielskiej ekstraklasy zdobywając przy tym 7 goli, dzięki czemu na dobre wkupił się w łaski trenera oraz kibiców.

W Newcastle Perez został jeszcze 5 sezonów, przez które sukcesywnie poprawiał dorobek bramkowy swojego klubu. Ostatecznie po 4 latach w barwach Srok zdecydował się na transfer do Leicester. Warto zaznaczyć, że nie była to dla Ayoze łatwa decyzja, przez te cztery lata zdążył się zżyć z Newcastle i opuszczenie klubu, dla którego zaliczył 179 występów uczestnicząc bezpośrednio w 57 trafieniach było dla niego trudną, ale i ostatecznie dobrą decyzją. Na słowa uznania zasługuje jednak fakt, że Perez po odejściu z Newcastle nadal jest ambasadorem fundacji klubu z St. James Park.

Pobyt w Leicester

”Myślę, że Ayoze Perez będzie wspaniałym dodatkiem do drużyny. Jest szybki, ma dryg do zdobywania bramek i doświadczenie w Premier League. Według mnie jest graczem, który będzie ekscytował naszych kibiców. Jego styl jest kompatybilny z opcjami i jakością, którymi dysponujemy w klubie”.

To słowa, które Brendan Rodgers wypowiedział podczas wywiadu dla klubowej telewizji podczas pierwszego dnia Hiszpana w Leicester.

Trzeba przyznać, że przejście Pereza do drużyny Lisów było dla niego sporym testem i wyzwaniem, w końcu tu już nie miał mieć pewnego miejsca w składzie tylko raczej dopiero o nie walczyć.

Na szczęście okazało się, że Ayoze zaliczył ten test celująco i nie tylko wdarł się do pierwszego składu, ekipy z King Power Stadium, ale też nawiązał świetną współprace z Vardym, którą najlepiej pokazuje najwyżej wygrany mecz na wyjeździe w historii Premier League (0:9 z Southampton). Obaj wymienieni powyżej piłkarze ustrzelili hat-tricki stając się drugim takim duetem w historii angielskiej ekstraklasy.