LISOspekcja #1: Adam Black

Kierowani potrzebą przybliżenia Wam historii, postanowiliśmy rozpocząć cykl pt.: LISOspekcja”. Razem dokopiemy się do najstarszych lisich skrytek, które zaopatrzą nas w różnego rodzaju ciekawostki i informacje o obecnych mistrzach Anglii.

Na King Power Stadium znajduje się wiele starych, zakurzonych szafek. Co one mogą w sobie mieścić? Jedna z nich jest poświęcona wojennemu weteranowi. Ale zaraz, zaraz… Co żołnierz może mieć wspólnego z piłką nożną? Ano to, że żył kiedyś człowiek, który walczył zarówno na wojennym froncie jak i brał udział w piłkarskich bataliach. Być może o nim słyszeliście, skoro ma na koncie rekordowe 528. meczów ligowych w barwach „The Foxes”. To Adam Black.

Dokumenty mówią, iż Black urodził się 18 lutego 1898r. w Stirling. Podczas I Wojny Światowej służył, jako kapral w Argyll and Sutherland Highlanders. Wojenny epizod w jego życiu został uwieczniony na zblakłym zdjęciu, zrobionym 20 marca 1918r. Adam stoi w tylnym rzędzie, a sama fotografia jest wzruszająca, gdyż parę dni po jej zrobieniu kilku zawodników odeszło z tego świata.

druzyna_1925
Fot. Getty Images

W szafce, najwięcej miejsca zabierają niezwykłe buty Blacka z lat 20. poprzedniego wieku. Porównywanie ich ze współczesnymi „trzewikami” nie miałoby sensu. Waga każdego z nich jest równoważna workowi cukru. Są zrobione ze skóry, mają metalowe korki przybite do podeszwy, czubki twarde jak stal, zaś kostki chronione są przez podwójną grubość materiału.

buty_blacka

Archiwa klubowe zawierają także zdjęcie medalu za wygranie 51 Divisional Cup. W przeciągu 24. godzin od zdobycia medalu, Adam zdobył order waleczności przyznany za walkę w okopach.

Najwcześniejszym źródłem, dowodzącym piłkarskiej kariery Blacka jest medal, który zdobył dla Scottish Club Bathgate w 1919r. Niedługo potem, Adam został ściągnięty do Leicester Fosse przez szkockiego menedżera Petera Hodgea. Przed pierwszym sezonem Blacka, Leicester Fosse zmieniło nazwę na Leicester City Football Club. Było to spowodowane uzyskaniem przez Leicester praw miejskich.

Klub posiada jeden z kontraktów Adama, zatytułowany „Agreement for Hire of a Player” („Umowa o zatrudnieniu zawodnika” przyp. red.) Kontrakt ukazuje, iż zawodnik zarabiał 8£ tygodniowo w sezonie i 6£ poza nim. Zawierał też premie i warunki zawarcia umowy.

W 1925r. Leicester zostało mistrzem Drugiej Ligi. Medal Adama znajduje się na wystawie na King Power Stadium. Klub ma też wiele fotografii i dokumentów, związanych z tym zwycięskim sezonem, w tym zdjęcie drużyny na Filbert Street.

medal_blacka

Następne pięć sezonów w Pierwszej Lidze było obfitym okresem w historii klubu. Klub zajął trzecie miejsce w 1928r., a w kolejnym sezonie przegrał tytuł mistrzowski zaledwie jednym punktem.

Ostatni raz, Adam zagrał w wygranym meczu z Sunderlandem. Został uhonorowany mianem klubowego kapitana. Niestety, wkrótce po zawieszeniu przez Blacka butów na kołku, Leicester spadło z ligi.

Życie legendy „Lisów” po zakończeniu przygody z piłką nożną również jest zawarte w klubowej szafce. Znajduje się tam dokument potwierdzający kupno kiosku i sklepu tytoniowego za 800£ w roku 1935. Były zawodnik Leicester został uwieczniony na zdjęciu, trzymając kopię Leicester Mercury. Prowadził sklep do 1970r.

W 1981r. Adam Black zginął śmiercią tragiczną, będąc potrąconym przez pociąg w Leicestershire.

black_z_gazeta

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments