10 najlepszych sezonów w historii Leicester City

Fot. Peter Woodentop/flickr.com

W Leicester City emocji nigdy nie brakuje. Spadek z ligi, szokujące mistrzostwo czy zdobycie krajowego pucharu. W tym klubie nie można się nudzić i historia jak najbardziej to potwierdza. Przed wami 10 najlepszych kampanii w wykonaniu The Foxes.

1. Sezon 2015/2016

Miejsce: 1.

Najpiękniejszy sezon we współczesnej piłce ostatnich lat. Historia, która w scenariuszu filmowym uznana zostałaby za sztampę, w prawdziwym życiu wywołała furorę. Żeby zobrazować skalę tego wyczynu, wystarczy przytoczyć kibica, który postawił przed sezonem na triumf Leicester, mimo że szanse na mistrzostwo bukmacherzy ocenili jako 5000-1. To tak jakbyście dziś postawili przez jedną z aplikacji bukmacherskich, że Brighton zdobędzie w przyszłym sezonie mistrzostwo Anglii. Wprawdzie sprowadzili Adama Lallanę…

To była bajka, która wydarzyła się naprawdę i prędko się nie powtórzy, o ile w ogóle. Claudio Ranieri poprowadził zespół skazywany na spadek z ligi do mistrzowskiej korony i przegrał tylko trzy spotkania. To było coś, gdy Bocelli wystąpił na King Power Stadium, a Wes Morgan wzniósł tak cenny puchar w maju 2016 roku.

2. Sezon 2014/2015

Miejsce: 14.

Fety mistrzowskiej nie byłoby, gdyby nie historyczna ucieczka Nigela Pearsona ze strefy spadkowej rok wcześniej. Wtedy Lisy dosłownie w ostatniej chwili wstały z kolan, by zaskoczyć wszystkich i uniknąć degradacji. Jeszcze w kwietniu Leicester miało na koncie tylko cztery zwycięstwa i widmo spadku wydawało się być nieuniknione. Wtedy nadeszło siedem wygranych w dziewięciu ostatnich spotkaniach i ostatecznie udało się oddalić od czerwonej strefy na bezpieczną odległość. Niesamowity powrót z zaświatów, który jak się okazało później, stanowił preludium do najwspanialszej historii nowoczesnej Premier League.

3. Sezon 2019/2020

Miejsce: 5.

Nie liczy się to jak zaczynasz, a to jak kończysz. Leicester znów miało szansę być na ustach wszystkich, ale na ostatniej prostej oddali swoje miejsce w Lidze Mistrzów. Przez dużą część sezonu znajdowali się w najlepszej czwórce w kraju i wydawało się, że tylko katastrofa może powstrzymać ekipę Rodgersa przed kwalifikacją do Champions League.

I ta katastrofa się wydarzyła. Leicester zaczęło notorycznie gubić punkty i nie potrafiło wygrać pojedynczego spotkania. W ostateczności zakończyli na 5. miejscu, więc niezadowalająco. Gdyby jednak przed sezonem zaoferować taką lokatę kibicom Foxes, mało kto by odmówił.

4. Sezon 2018/2019

Miejsce: 9.

Kampania, która przede wszystkim zostanie zapamiętana z tragicznej śmierci właściciela Leicester – Vichai Srivaddhanaprabha – w katastrofie helikoptera. Wynik sportowy pozostał w cieniu, ale trzeba przyznać, że dziewiąta pozycja była krokiem w kierunku stabilizacji. Poza tym był to sezon, w którym pożegnano Claude’a Puela, a w jego miejsce sprowadzono Brendana Rodgersa.

5. Sezon 1999/2000

Miejsce: 8.

Leicester z przytupem weszła w nowe tysiąclecie. Klub zanotował najwyższe miejsce w lidze od 24 lat, a do tego dorzucił do gabloty trofeum w postaci pucharu za zwycięstwo w EFL Cup. Pod wodzą Martina O’Neilla zajęli ósme miejsce w Premier League, a pokonując Trannmere Rovers na Wembley zdobyli swój drugi Puchar Ligi w ciągu trzech lat. Udana kampania nie wystarczyła, żeby zatrzymać trenera O’Neilla, którego przechwycił szkocki Celtic wraz z końcem sezonu.

Fot. Ian Johnson – flickr.com

6. Sezon 2016/2017

Miejsce: 12.

Sezon jako mistrz Anglii. Być może sukces jeszcze odbijał się czkawką, ale nikt o zdrowych zmysłach nie podejrzewał, że Leicester nawiąże w jakikolwiek sposób do sukcesu z poprzedniego roku. Ranieri został zwolniony w lutym, gdy jego drużyna znajdowała się zaledwie punkt nad strefą spadkową. W miejsce Włocha przyszedł Craig Shakespeare, który dzięki pięciu wygranym w sześciu kolejnych meczach wydostał zespół z kłopotów.

7. Sezon 1996/1997

Miejsce: 9.

Beniaminek z Leicester był faworytem wielu kibiców do rychłego powrotu do niższej ligi. Jednak ekipa Martina O’Neilla za nic miała sobie przedsezonowe prognozy. Wyjątkowym wynikiem był wtedy remis 2:2 przeciwko Manchesterowi Fergusona, jednak najważniejsze z pewnością było wtedy wygranie Pucharu Ligi. Miejsce w górnej połowie tabeli i ogranie Middlesbrough w EFL Cup stanowiło bez wątpienia powód do dumy.

8. Sezon 1998/1999

Miejsce: 10.

Drużyna O’Neilla utrzymywała trend pokonywania wielu zespołów z dużo większym budżetem od siebie. Po raz kolejny Lisy zajęły pewne miejsce w środku stawki, a Tony Cottee zanotował dwucyfrową liczbę bramek. Ten zawodnik odegrał też ważną rolę w kolejnym awansie do finału Pucharu Ligi, strzelając w tych rozgrywkach pięć goli. Niestety Leicester przegrało 0:1 z Tottenhamem w decydującym spotkaniu.

9. Sezon 2017/2018

Miejsce: 9.

Ten sezon potwierdził status Leicester odnośnie bycia drużyną górnej części tabeli. Pamiętne zwycięstwo 3:1 nad Arsenalem dobitnie tego dowodzi. Claude Puel zastąpił za sterami Craiga Shakespeara i poprowadził zespół do dziewiątej pozycji po niemrawym początku. Ekipa Francuza nie zawsze zachwycała, ale ostatecznie możemy uznać jej wynik za solidny.

Fot. LCFC.com

10. Sezon 1997/1998

Miejsce: 10.

W piłce często mówi się o “syndromie drugiego sezonu”. Jest to zjawisko przytrafiające się beniaminkom, którym w pierwszym roku w wyższej lidze udało się utrzymać, a w następnym zostają relegowani do niższej ligi. Zadaniem ekipy Martina O’Neilla było uniknięcie takiej sytuacji i wywiązali się z niego znakomicie. Zakończylii rozgrywki w środku stawki, a najważniejszym momentem sezonu z pewnością było pokonanie wielkiego Manchesteru United.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments